,

Wybór dobrych okularów

Okulary z ochroną UV warto nosić przez cały rok i przy każdej pogodzie, już od wczesnego dzieciństwa. To ważna inwestycja w Twoje zdrowie.

Większość ludzi nosi okulary przeciwsłoneczne od momentu topnienia śniegu, aby chronić je przed blaskiem słonecznym. Jednak ich najważniejszą funkcją jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, które przy pochmurnej pogodzie przenika nawet przez gęste chmury i towarzyszy nam przez cały rok.

Jak niebezpieczne jest światło ultrafioletowe dla oczu?

Światło ultrafioletowe jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób: czerniaka , zaćmy, związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (dystrofia siatkówki), skrzydlika (rozrost tkanki spojówki na rogówce) i wielu innych. Ważne jest, aby zrozumieć, że dla wszystkich wymienionych chorób promieniowanie UV nie jest przyczyną, ale czynnikiem ryzyka.

Wnikając do komórek, UV powoduje powstawanie wolnych rodników (https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/czym-sa-wolne-rodniki-i-jakie-choroby-powoduja-aa-eVZY-CZTD-YMur.html), a także uszkodzenie białek i DNA, co prowadzi do mutacji, a w efekcie do zmian nowotworowych. Tak pojawia się czerniak i inne nowotwory. Rozwój zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem wiąże się z powstawaniem wolnych rodników, ponieważ wraz z wiekiem osłabia się obrona antyoksydacyjna siatkówki.

Światło ultrafioletowe jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób: czerniaka , zaćmy, związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (dystrofia siatkówki), skrzydlika (rozrost tkanki spojówki na rogówce) i wielu innych

Kiedy powinieneś używać okularów przeciwsłonecznych?

Wskazane jest noszenie okularów przez cały rok i przy każdej pogodzie. Jeśli wskaźnik UV wynosi 3 lub więcej, jest to obowiązkowe. Indeks UV można znaleźć na wielu popularnych stronach z prognozą pogody. Nie zapominaj, że śnieg dość mocno odbija światło ultrafioletowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów?

Oprawka i zauszniki powinny być jak najszersze. Wszystkie niezbędne informacje o modelu okularów są często wskazywane na zausznikach: ilość przepuszczalności ultrafioletu, stopień zacienienia soczewek i obecność polaryzacji. Lub w dokumentacji okularów ta informacja powinna być.

Znak UV400 oznacza, że okulary chronią przed 99% promieni słonecznych (mniejsza liczba oznacza mniejszą ochronę), warto wybrać okulary Solano męskie ze strony iokulary.pl . Stopień zacienienia okularów może wynosić od 0 do 4. W mieście wystarczy 2, nad morzem i w górach 3-4. Kolor soczewki nie ma znaczenia. Litera P lub „spolaryzowany” wskazuje na obecność filtra polaryzacyjnego. Soczewki polaryzacyjne eliminują odbicia od asfaltu, wody, śniegu. Mogą być bardzo przydatne podczas jazdy, jazdy na nartach, snowboardzie czy żeglowania. Dla miasta polaryzacja jest opcjonalna. Nie ma to nic wspólnego z ochroną UV. Obecność polaryzacji można sprawdzić za pomocą specjalnych zdjęć lub spojrzeć przez okulary na ekran LCD (telefon, komputer). W okularach z polaryzacją może przyciemniać lub rzucać tęczę.